Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
ALLIANSRING, 18K vitguld med 19 briljanter 0,21 ctv TW(G)/VS, storlek 17 mm, vikt 4 g.
OLE LYNGGAARD, collier, färgade odlade sötvattenspärlor, blandade färgstenar, längd 41 cm, vikt 13,4 g, dobbar,
CARMOSÉRING, 18K guld, dodekagonalt slipad citrin ca 2,75 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr-TCa/VS-SI, stl 17 mm, vikt 4,3 g, citrinen har nagg på kuletten.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 32 åttkantslipade diamanter 0,50 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4 g, enstaka diamanter med skador och nagg, slitage.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad safir, 10 briljantslipade diamanter 0,10 ctv, höjd 18 mm, vikt 1,8 g.
RING, 18K guld, orientaliska pärlor, emalj, gröna glasstenar, antik, stl 17,75 mm, vikt 1,9 g, slitage.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, opaldublett, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18 mm, vikt 5,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,46 ct, ca TCr/P, stl 17,25 mm. vikt 2,7 g, sliten rodinering, naturliga håligheter på bordet samt inneslutningar som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 109 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 5,7 g.
BROSCH, sterlingsilver, hematit, fågel, Lennart Haglund, 1956, ca 56×30 mm, vikt 11,3 g, signerad.
RING, 14K guld, rubiner ca 0,90 ctv, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, några rubiner har nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRRINGAR, förgyllt sterlingsilver, "Zirrocco", Paula Pantolin, stift, höjd 23,0 mm, bredd 10,0 mm, vikt 15,8 g.
ARMRING, sterlingsilver, Selanders Guld & Silversmidesaffär Ab, Hässleholm 1998, innermått 6,6 x 6 cm, vikt 51,8 g