Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv ca TW-W/VS-SI, diameter 16 mm, huggie, vikt 2,7 gram, diamant med nagg.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,29 ct ca W/VS, stift, vikt 0,5 gram, snurrebuss i vitmetall.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca W/VS, Sengels, Stockholm, stl 17 mm, vikt 7,0 g.
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,01 ctv, stift, vikt 5,2 g.
ARMRING, metall, granater, diameter 55 mm, vikt 18,1 g, säkerhetskedja, en sten saknas.
SMYCKESET, hänge med kedja, örhängen, sterlingsilver/metall, granater, längd 70 cm, stift, vikt 30,0 g, tennlödningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, gul safir 0,48 ct, briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 18,75 mm, vikt 3,0 g.
GRÄDDKANNA, sterlingsilver, invändigt förgylld, godronnerad, uppsvängd hänkel, London 1800-talets andra hälft, otydbar mästarstämpel, höjd 105 mm, vikt 160,5 g, figurgravyr.
ARMBAND, sterlingsilver, tanzaniter, längd 18 cm, vikt 16,9 g, några stenar med nagg.