Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
Silver Fat
COASTER, silver, genombrutet brätte, på 3 tassar, Portugal, höjd 25 mm, diameter 138 mm, vikt 157,5 g.
ARMBAND, sterlingsilver, peridoter, längd 19 cm, vikt 7,9 g, enstaka stenar med nagg.
RING, 18K guld, safirer, briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, stl 14,75 mm, vikt 2,8 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, morganit 0,28 ct, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca TW-Cr/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 14K guld, ovalslipad tanzanit, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca W-Cr/SI, stl 17,5 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, smaragder, briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, Alton, Falköping 1976, stl 17,25 mm, vikt 6,2 g, smaragder med inneslutningar som når ytan och nagg.
RING, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 6,3 g, trasig smaragd, diamanter med nagg och skador.
SYSKONRING, 18K vitguld, gul och grön safir 0,89 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW/VS, Rosengren & Eriksson Guldsmedja, Stockholm 1964, stl 15,75 mm, vikt 4,5 g.
ARMBAND, förgyllt sterlingsilver, smaragder, längd 19 cm, vikt 12,4 g, förekommer stenar med nagg och inneslutningar som når ytan.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K guld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, diameter 13 mm, Chimento, huggie, vikt 1,3 gram.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 51 cm, knutet, vikt 19,2 g, i behov av omträdning.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 0,16 ct, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 2,6 g.
Visa varaSmycken Enstensörhängen
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.