Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 16 blandslipade diamanter, höjd 18 mm, stift, vikt 7,9 g, några diamanter med små skador.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 14K guld, 2 blå ovalslipade safirer, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca W-TCa/VS-SI, höjd 9 mm, stift, vikt 1,9 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, diameter 15 mm, huggie, vikt 1,4 gram.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,35 ct enligt gravyr, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 2,6 g, nagg på kuletten, några klor är slitna.
KALVALA, armring, mässing, inre omkrets ca 18 cm, Finland, bredd 5 cm, vikt 136,2 g.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, ca TW/VS, Pernlos, Malmö 1982, stl 14,5 mm, vikt 3,6 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct ca TW(G)/P1, stift, vikt 1 gram.
RING, 18K vitguld, 13 åttkant- / briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,39 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, Johan Peterssons efterträdare, 1969, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd 50 cm, lås i silver, vikt 30,1 g, knutet, pärla saknas på låset.
MAPPIN & WEBB, senapskar, sterlingsilver, räfflad kant, musseldekor, Birmingham 1906, höjd 90 mm, längd 98 mm, vikt 172,5 g.
SÅSSNIPA, sterlingsilver, på tre fötter, dekor av girlanger, E. Viners, Sheffield 1960, höjd 75 mm, längd 150 mm, vikt 104,5 g.
SÅSSNIPA, sterlingsilver, på tre fötter, Brooks & Son, Sheffield 1926, höjd 85 mm, längd 160 mm, vikt 171,6 g.
DIAMANT, briljantslipad, 0,42 ct, ca Cr(J)/VVS, extra fasett, natural vid rondist.
DIAMANT, äldre briljantslipad, 0,50 ct, ca W(H)/skada vid rondisten, i övrigt väldigt små inneslutningar.