Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, Iduna, storlek 16,75 mm, vikt 3,0 g.
Kuriosa Mässing
JULGRANSDEKORATION, förgylld mässing, den fula ankungen, Hans Christian Andersen, Nordahl Andersen, fyra olika motiv, originalkartong.
007, manchettknappar, gulmetall, emalj, duvor, For Your Eyes Only Edition, höjd 19,1 mm, vikt 11,3 g, ask.
PAUL COSTELLOE, manschettknappar, vitmetall, hastighets- och bensinmätare, mått 16 x 21 mm, vikt 16,2 g, ask, slitage.
MANSCHETTKNAPPAR, vitmetall, emalj, rattar, diameter 20 mm, vikt 15,2 g, ask.
COLLIER, diskar av jaspis, kulor av vit natursten, silverfärgade detaljer, trädd på vajer, längd 50 cm.
COLLIER, slipad Lapis lazuli, knappformade färgade odlade sötvattenspärlor ca 13 mm, transparant fasetterat glas, silverlås, längd 66 cm.
FIGUR, design by Oskar Knutsson, tomte motiv, längd 30 cm, bredd 10 cm, höjd 30 cm, svart.
SKULTUNA, manschettknappar, mönster, förgylld mässing, emalj, 18,7 mm, vikt 18,5 g.
Glas Ljushållare
LJUSHÅLLARE, Cést Bon, kristallglas, persikofärgad/rosa/grön, höjd 7,5 cm, kartong.