Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
ENSTENSRING, sterlingsilver, moissaniter, mittstenens mått 5 mm, stl 16,5 mm, 3,2 g, mittstenen har ett litet nagg på rondisten.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, förgyllt, åttkantslipade diamanter höjd ca 4 mm, vikt 0,6 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, markasiter, längd kedja 42 cm, mått hänge ca 58 mm x 48 mm, vikt 10,3 g.
PÄRLCOLLIER, lås i silver, odlade sötvattenspärlor, barocka, längd 47 cm, vikt 30,5 g.
COLLIER, silver, odlad pärla, 6,1 mm, Bengt Hallberg, Köping 1981, höjd 52 mm, längd 42 cm, vikt 38,3 g.
ARMBAND, sterlingsilver, emalj, längd 17,5 cm, troligen Aksel Holmsen, Norge, saknar signatur, vikt 17,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, vita och blå stenar, venezialänk, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
ÖRHÄNGE, sterlingsilver, Letti Rapp, motiv med rävar, signerade, vikt 3,4 g, saknar snurrebuss.