Realtidsauktion | Allmänna – Tisdag 26 november
Klockor Siduna
SIDUNA, damur, 25 mm, Boett nr. 94281, doublé, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, gravyr, ca 1970, metallänk ej original.
Kuriosa Mässing
DEKORATION, förgylld mässing, julgran, Hans Christian Andersen, Nordahl Andersen, höjd 15 cm, originalkartong.
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKE, nickelpläterad mässing, "Chiaro di Luna" Hilke collection, höjd 30 cm, kartong.
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKE, nickelpläterad mässing, "Chiaro di Luna" Hilke collection, höjd 35 cm, kartong.
Kuriosa Mässing
LJUSSTAKE, nickelpläterad mässing, "Chiaro di Luna" Hilke collection, höjd 40 cm, kartong.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, längd 53,5 cm, vikt ca 13,3 g. (Behov av omträdning, några trasiga, barocka).
PÄRLCOLLIER, sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, persikofärgade pärlor, längd 46 cm, vikt 49 g.
SMYCKESSET, hematit, collier och armband, lås i silver/gulmetall, längd 42/18 cm, vikt 53,3 g.
KARL LAINE, hänge med kedja, silver, bergkristall, längd kedja 51 cm, venezia, höjd hänge 47 mm, vikt 15,2 g.
COLLIER, vitmetall, färgade träkulor, Kaija Aarikka, Finland, längd kedja 61 cm, höjd hänge 85 mm, vikt 17,9 g.
EILER & MARLOE, hänge med kedja, silver, modell 309, Danmark, 1900-talets första hälft, längd kedja 61 cm, höjd hänge 55 mm, vikt 19,1 g.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, bergkristall, längd kedja 42 cm, venezia, höjd hänge 35 mm, vikt 7,1 g.
NIELS ERIK FROM, manschettknappar, sterlingsilver, delvis oxiderat, Danmark, vikt 11,0 g.
COLLIER, tigeröga, lås i silver med tigeröga, knutar, längd 46 cm, vikt 72,9 g, stenar med slitage.
COLLIER, turkoser, lås i vitmetall med turkos, trätt på tråd, längd 81 cm, vikt 37,7 g.
BROSCH, metall, röda och gröna glasstenar, jordgubbar, mått 29 x 37 mm, vikt 12,8 g, två stenar saknas i nedre kant.