Avslutad | Allmänna – Tisdag 12 november
COLLIER, roséförgyllt sterlingsilver, cubic zirconia, längd 43-48 cm, vikt 2,3 g.
COLLIER, förgyllt sterlingsilver, cubic zirconia, längd 41-46 cm, vikt 1,2 g.
RING, sterlingsilver, lila glas, stl 16,50 mm, vikt 3,6 g, nagg, slitage, stenen rör sig i sin fattning.
MANSCHETTKNAPPAR, silver, pärlemor, mått 16 x 17 mm, vikt 10,0 g, bucklor, limrester.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, roséförgyllt, ametist, längd ca 50 cm, totalvikt 16,0 g.
DUNHILL, manschettknappar, sterlingsilver, blå guldsten, mått 13 x 16 mm vikt 15,7 g, etui.
SCHERNING, örhängen, förgyllt sterlingsilver, porslin, svart/guld, örring ca 18 mm, vikt 2,2 g, etui.
GULDKLIMP, ca 23-24K guld, Victoria i Australien, mått 20x8x3,5 mm, vikt 3,32 g, äkthetsintyg från Riddgem.
HÄNGE/KEDJA, sterlingsilver, cubic zirconia, kedjans längd 40/42 cm, hängets höjd 7 mm, vikt 5,2 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, syntetiska spineller, Östbergs Gravyr-& Guldsmedsatelie, Borås, 1958, storlek 17,25 mm, vikt 3,3 g.