Avslutad | Klassiska – Lördag 26 oktober
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Tahitipärlor, 13,8 mm, 8 briljantslipade diamanter 0,23 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 10,4 g, stift/clips.
HELALLIANSRING, 18K guld, 33 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/SI, Crieri, Posesia, Italien, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade rubiner ca 0,94 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 11,5 mm, vikt 4,2 g, stift
RING, orm, 18K guld, 16 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,7 g, en diamant med skada.
TENNISARMBAND, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter ca 12,53 ctv, ca W-Cr/VS-SI, längd 18 cm, 19,6 g, enstaka diamanter med mindre nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 24 baguetteslipade smaragder 2,92 ctv, 54 briljantslipade diamanter 0,87 ctv, ca Cr-Ca/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K vitguld, smaragder 1,11 ctv, briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, ovalslipade smaragder 0,42 ctv, 76 briljantslipade diamanter 0,44 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 10 mm, vikt 3,3 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K guld, 101 prinsesslipade diamanter 2,71 ctv, ca W/VS, längd 17,5 cm, vikt 9,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 12 ovalslipade behandlade rubiner 3,10 ctv, 88 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, höjd 16 mm, vikt 6,4 g, huggies.
RING, 18K roséguld, delvis rodinerat, kuddslipad morganit 1,77 ct, briljantslipade diamanter 1,22 ctv, ca TW-LY/VS-SI, stl 17 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, tanzaniter 3,58 ctv, 10 briljantslipade diamanter 0,11 ctv, ca TCr/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K roséguld, morganit 13,7 ct, 36 briljantslipade diamanter 0,92 ctv, ca TW-TCr/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 7,2 g, morganiten med mindre nagg.
RING, 18K vitguld, ovalslipad kunzit ca 7,08 ct, 2 ovalslipade morganiter ca 2,16 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade gula behandlade safirer ca 3,77 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 30 mm, vikt 5,6 g, huggies.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, smaragdslipade smaragder 1,18 ctv, onyx, glas, åttkantslipade diamanter ca 1,55 ctv, vikt 8,1 g, stift.
RING, 18K guld, opal 3,03 ct, 4 droppslipade tsavoriter 0,29 ctv, briljantslipade diamanter 0,94 ctv, ca Ca-LY/SI-P, stl 16 mm, vikt 6,8 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,10 ctv, ca TW/VS, Crieri, Italien, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g.
RING, 18K guld, droppslipade safirer 2,04 ct samt 1,14 ctv, briljantslipade diamanter 0,40 ctv, Mandestam, stl 17 mm, vikt 3,9 g, en diamant med nagg, originalask.