Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,22 ct, TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, längd 45 cm, vikt 3,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W-Cr/SI, stift, vikt 5,6 g, diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, silver, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 8,7 g, diamanter med skador och nagg.
DIAMANT, briljantslipad 2,01 ct, ca Light Brownish Yellow/P3, IGI förseglad 642455067.
Ädelstenar Safirer
2 OBEHANDLADE SAFIRER, ovalslipade, 2,29 ctv, 1,11 + 1,17 ct, ca 6,8x5,8 mm, Sri Lanka, nagg och slitna fasettkanter.
HÄNGE MED KEDJA, sterlingsilver, pressad bärnsten, pansar, längd 60 cm, vikt 26,0 g.
RING, Kornell, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/VS, 18 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, Gold of Sweden, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g, gravyr, mittstenen har litet nagg på rondisten, enstaka sidostenar sitter snett, originaletui.
RING, 18K guld, 8 rubiner ca 1,12 ctv, stl 19 mm, Elin Petrova Design, Stockholm 2023, vikt 10,2 g, enstaka rubiner med skador.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,16 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, Iduna, 1981, vikt 2,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,38 ctv, ca TW/VS, vikt 1,2 g, stift, ena diamanten med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa/VS, Eft H. Jonssons Guldsmedsverkstad, Stockholm 1985, stl 17,75 mm, vikt 3,1 g, diamanten har nagg på kuletten och naturaler på rondisten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5 mm, längd 49 cm, lås i 18K guld, vikt 16,9 g, knutet.