Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 24 oktober
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, 12 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv ca W/SI, stl 15,5+ mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder, 4 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, snaragderna med skador.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, höjd 17 mm, vikt 4,6 g, stift, en stopp i silver.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,26 ct, ca River(E)/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,3 g.
RING, 18K guld/platina, gammal- och rosenslipade diamanter ca 0,10 ctv, Dahlren & Co, Malmö 1928, stl 17,5 mm, vikt 2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, 18K vitguld, fasetterad topaz ca 5,71 ct, 8 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, topas med nagg och repor, svaga fattningar.
COLLIER, 18K vitguld/guld, safir, färgstenar bla rubin, smaragd, peridot, citrin, 26 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 56 cm, vikt 9,6 g, flera stenar med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, gula och blå safirer, 19 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, längd 47 cm, vikt 13,6 g, några safirer med nagg och skador.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,16 ct ca W/VS, stl 20 mm, Rune Thorell, 1984, vikt 3,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,25 ct ca W/VS, stl 17,75 mm, Uppsala?, 1977, vikt 2,1 g.
Smycken Pärlhänge
PÄRLHÄNGE, 18K vitguld, odlad South Seapärla, 11 briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW-CrVS-SI, höjd vikt 2,9 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv ca W/VS, stl 16 mm, vikt 7,8 g, gravyr.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,07 ct, ca TW/VS, längd 37,5 cm, vikt 2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad safir 0,63 ct, briljantslipade diamanter 0,10 ctv, stl 16 mm, vikt 2,1 g, enstaka diamanter med nagg.
ALLIANSRING, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,14 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3 g, gravyr.