Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
CARMOSÉRING, 18K vitguld, rubin 0,53 ct, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K guld/silver, smaragd, rosenslipade diamanter, stl 17 mm, vikt 4,3 g, stenar med nagg.
RING, platina, äldre briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,4 g, en diamant med skada och inneslutning som når ytan.
HELALLIANSRING, platina, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 1,7 g, svaga fattningar.
Smycken Nål
NÅL, 18K/14K guld, beige topas, fröpärlor, längd 50 mm, vikt 1,1 g, stopp ej i guld, pärlor med skador, topas med nagg.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipad och åttkantslipade diamant ca 0,34 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 0,36 ct, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,1 g, en skadad klo.
RING, 18K guld, smaragd, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 6,0 g, smaragd med slitna fasettkanter och inneslutningar som når ytan.
Ädelstenar Pärlor
PÄRLRAD, odlade sötvattenspärlor ca 10,5-11,5 mm, längd 40 cm, vikt 69,2 g, ej knutet.
BROSCH, 14K guld/platina, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter, mått 30 x 35 mm, vikt 6,4 g.
Ädelstenar Smaragder
SMARAGDER, 4 st, droppslipade ca 2,75 ctv, smaragder med inneslutningar som når ytan.
BROSCH, 18K guld, 4 odlade pärlor ca 6 mm, 2 safirer, briljantslipad diamant ca 0,015 ct, ca 33×25 mm, vikt 4,8 g.
BROSCH, 18K guld, träd, färgstenar, 5 åttkantslipade diamanter ca 0,03 ctv, ca 20×23 mm, vikt 3,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, blå syntetisk spinell, Finland, Längd 40,5 cm, vikt 6,6 g
HÄNGE MED KEDJA, silver, syntetisk spinell, Kuppitaan Kulta, Finland, längd ca 61 cm, vikt 15,1 g
RING, 18K guld, briljant ca 0,03 ct, TW/VS, nagg på kuletten, stl 14,25 +mm, vändbar, stjärntecken och monogram, vikt 4,5 g