Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
CARMOSÉRING, 18K guld, opal, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCa/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, diamanter med nagg och skador, svaga fattningar.
RING, låghaltigt vitguld, ovalslipad safir ca 1,50 ct, åttkantslipade diamanter, stl 15,0 mm, vikt 5,2 g, diamanter med nagg och skador, safir med slitna fasettkanter.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W-Cr/VS, stift, vikt 1,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,21 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 16 mm, vikt 3,1 g.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,045 ctv enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 2,9 g.
ÖRRINGAR, 18K roséguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 11 mm, vikt 1,7 g.
MOGEN HANSEN, enstensring, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,11 ct enligt gravyr, stl 17,25 mm, vikt 2,0 g.
HÄNGE, 18K guld, topas, granat, ametist, peridot, Tagliamonte, Italien, höjd 40 mm, vikt 2,6 g
DIAMANTER, briljant ca 0,47 ct, TW/VS, nagg på kuletten, litet nagg vid rondisten.
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS-SI, Christian Fredriksson Guldsmed, Stockholm, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, smaragd, äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-TCr/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
DIAMANT, briljantslipad 0,40 ct, ca Cr(J)/VVS, diamant med litet nagg på kueltten.
HÄNGE, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/SI, höjd 25 mm, vikt 3,0 g, diamanter med nagg och skador.