Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
ÖRHÄNGEN, blommor, sterlingsilver, delvis förgyllt, höjd 54 mm, vikt 5,2 g, krokar.
COLLIER, blomma, sterlingsilver, delvis förgyllt, stålvajer, längd 42 cm, vikt 5,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,00 ct, 14 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 5,4 g, en diamant med nagg, en diamant med gul ton.
ALLIANSRING, 18K guld, rundslipade blå safirer, stl 15,25+ mm, vikt 2,7 g, flertalet safirer med små nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,29 ctv enligt gravyr, ca River/VS, stl 16 mm, vikt 2,7 g, slitna klor.
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter 0,50 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,1 g, ett par diamanter sitter löst i sin fattning, gravyr.
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Ca/SI, stl 16,5 mm, vikt 4,7 g, diamanten sitter löst i sin fattning.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 52 cm, knutet, vikt 14,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 55 cm, knutet, vikt 19,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,5-9,0 mm, off round, lås i 18K vitguld, längd 47 cm, knutet, vikt 45,0 g.