Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås i sterlingsilver, cubic zirkon, längd 42 cm, knutet, vikt 32,5 g, dobbar som passar till Lynggaard.
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 50 cm, knutet, vikt 31,6 g.
ALTON, armring, silver, bergkristall, Falköping, 1971, signerad K E Palmberg, mått ca 62 mm x 55 mm, öppningsbar, vikt 21,7g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,8 g.
BROSCH, 18K guld, caboschonslipad ametist, odlade pälor, bredd 31 mm, slitage, vikt 3,6 g
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor, doserat 3,7 mm -7 mm, längd 52 cm, vikt 14,3 g
RING, 18K guld, citrin, 20 briljantslipade diamanter, ca 0,79 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm+, vikt 16,9 g, en sten är skadad, graverade vikter på stenarna där en är för en numera utbytt sten.
RING, 18K vitguld, blå topas ca 30 ct, Sören Carlander, stl 18,5 mm, vikt 14,1 g, fattningen något skev.
TENNISARMBAND, 18K vitg., 44 briljanter ca 1,32 ctv ca W-Cr/P, längd 18 cm, vikt 12,9 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, briljanter ca 0,30 ctv, W/SI, några briljanter med nagg och nagg på kuletten. något skev fattning, stl 17,75 + mm, vikt 3,0 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,10 ctv, stift, mått ca 4,8 mm x 4,5 mm, vikt 0,7 g