Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
DRUVSAX, silver, dekor av vinranka, Touron, Frankrike, längd 150 mm, vikt 91,8 g, rostfläckar.
DRUVSAX, silver, dekor av vinranka, Touron, Frankrike, längd150 mm, vikt 91,8 g, rostfläckar.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, diamanter ca 0,34 ctv, längd 42,5 cm, vikt 3,2 g
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljant ca 0,03 ct, vajerkedja längd 42 cm, vikt 2,7 g
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,29 ct, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
GUSSI, armring, silver, bergkristall, öppningsbar, design Gert Thysell, Malmö 1968, innermått ca 18,5 cm, vikt 30,1 g, bergkristallen med nagg.
BROSCH, sterlingsilver, ametist, månsten, Per Sköld för Michelsen, Stockholm 1954, mått 28x56 mm, vikt 15,0 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, delvis matterat, "Zephyr", Paula Pantolin, stift, höjd 30,0 mm, vikt 12,8 g.
ARMRING, förgyllt sterlingsilver, "Dune", Paula Pantolin, öppen modell, bredd ca 20,0 mm, vikt 58,0 g.
ÖRRINGAR, förgyllt sterlingsilver, "Zirrocco", Paula Pantolin, stift, höjd 23,0 mm, bredd 10,0 mm, vikt 16,6 g.
LJUSSTAKAR, silver, ett par, på rund fot, design Ainar Axelsson för GAB, Stockholm 1968, höjd 19,5 cm, fylld botten, vikt 388,6 g.
SKÅL, sterlingsilver, lock med knopp i form av ekollon, uppburen av bevingade kvinnofigurer, fantasistämplar, höjd 95 mm, vikt 139,5 g, en fot sned.
BÄGARE, silver, vidgande, svisselerad dekor, Carl Fredrik Seseman, Arboga 1818, höjd 100 mm, vikt 64,3 g, spricka, bucklor.