Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
PÄRLCOLLIER, 2-radigt, odlade pärlor, doserat, lås i silver med paste, längd 40 cm, knutet, vikt 25,8 g, saknar stenar på låset.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca W-TCr/VS, Sven-Uno Nyström, Sundbyberg 1968, stl 19,25 mm, vikt 6,5 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI, längd 42 cm, vikt 11,8 g, säkerhetskedja i 18K guld.
MICHAEL HAMMA, örhängen, silver/18K guld, briljantslipade diamanter 0,04 ctv, ca TW/VS, Stockholm, stift, vikt 1,8 g, ej stämplad. (d)
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/SI, längd 40,5 cm, vikt 4,4 g.
SMYCKESET, hänge med kedja, örhängen, sterlingsilver, cubic zirkon, Finland, längd 70 cm, vikt 35,9 g, skruvmekanism.
ÖRHÄNGEN, silver, delvis förgyllda, rosenslipade diamanter, Nordiska Affineriet, Helsingborg 1950, höjd 20 mm, skruvmekanism, vikt 5,0 g.