Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragder, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, vikt 1,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-W(G-H)/SI-P, stift, vikt 1,5 g.
HÄNGE, 9K guld, glas, går att sätta något mellan glasen, England, höjd 49 mm, vikt 6,8 g.
ARMBAND, oxiderat sterlingsilver, "Crosschain", Paula Pantolin, längd 19 cm, vikt 29,7 g.
K. ANDERSON, skålfat, silver, två hänklar, Stockholm 1934, höjd 45 mm, bredd 150 mm, vikt 74,7 g.
PÄRLCOLLIER, 4-radigt, buttonformade odlade pärlor, lås i 14K guld med odlade pärlor och safirer, längd 42 cm, vikt 62,6 g, ej knutet.
SPETSDOSA, silver, kalcedon, glas, ovalformad, graverad bladdekor, Eric Nordin, Sundsvall 1845, mått 114 x 60 x 20 mm, vikt 62,9 g, bucklor.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor ca 7,9 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 3,0 g, 1 snurrebuss saknas, 1 snurrebuss i 18K guld.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,46 ct, ca TW/VS, 9 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,7 g, 1 diamant saknas, slitna fattningar.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, slitna fattningar.
RING, 18K vitguld, gammalslipade diamanter 0,82 ctv, ca W-Cr/SI, stl 18 mm, vikt vikt 5,7 g, en diamant med nagg, storleksändrad.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, åttkantslipade diamanter, stl 17,75 mm, vikt 8,1 g.