Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,75-0,80 ctv, ca Cr-TCa(J-J)/SI, 28 briljantslipade diamanter ca 0,40-0,45 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-P, stift, vikt 2,8 g.
BROSCH, 14K guld/silver, rosett, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/SI, mindre gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, antik, ca 5 x 1,5 cm, vikt 6,4 g, ett antal av de mindre diamanterna har skador och nagg.
DIAMANT, briljantslipad, 0,48 ct, River(D-E)/VS1, mindre nagg vid rondisten undertill, mycket litet nagg vid kuletten.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(L)/P1, Frankrike, stl 18,5 mm, vikt 4,1 g, storleksändrad, diamanten har en inneslutning som når ytan vid rondisten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,50 ctv, ca TCa(K-L)/SI1-SI2, vikt 1,7 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 76 briljantslipade diamanter ca 2,77 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 8,3 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, flerfärgade safirer ca 2,97 ctv, åttkantslipade diamanter 2,66 ctv, ca TCa-LY/P, höjd 53 mm, vikt 12,5 g, stift.
ÖRHÄNGEN, silver/14K guld, rosa och gröna turmaliner ca 8,38 ctv, åttkantslipade diamanter ca 1,23 ctv, ca TCa-Y/SI-P, höjd 23 mm, vikt 10 g, stift, enstaka stenar med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, delvis svartrodinerat, rubiner ca 2,41 ctv, 24 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, höjd 12 mm, vikt 4,1 g, stift.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade pärlor 13 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-Cr/SI, vikt 9,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 6 ovalslipade ametister, 16 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 17 mm, vikt 4,4 g, stift/clips.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, delvis rodinerat, 2 ovalslipade smaragder ca 2,11 ctv, gula safirer ca 0,50 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, höjd 16,7 mm, vikt 4,3 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 R(E)/VVS2, GIA certifikat 2484874521, briljantslipad diamant 0,53 R(E)/VVS1, GIA certifikat 6481289699, vikt 1,6 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 52 briljantslipade diamanter ca 4,06 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 17 cm, vikt 13,8 g, några diamanter med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv varav mittsten ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,75 mm, vikt 2,5 g.
COLLIER, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca W-Ca/VS, mått ca 9,0 x 9,0 mm, längd 41/44 cm, vikt 2,7 g.
HELALLIANSRING, 18K roséguld, 22 briljantslipade diamanter ca 1,88 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, 185 briljantslipade diamanter ca 3,90 ctv, ca TW-TC/VVS-VS, längd 40 cm, vikt 20,9 g.
ARMBAND, 18K vitguld, evighetssymbol, 25 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 16/18 cm, vikt 3,3 g.