Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti
RING, 18K roséguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv varav mittsten ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW(F-G)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 6,1 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 60 briljantslipade diamanter 5,05 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 12,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 72 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW-WVS-SI, stift, vikt 1,7 g.
COLLIER, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,72 ctv, ca TW/VS, kors, kedja 42 cm, vikt 3,8 g.
CAMÉBROSCH, 18K guld, filigran, halvpärlor, allegoriskt motiv föreställande flöjtspelande herde med dansande nymf, Sverige 1933, mått 52x48 mm, vikt 22,1 g.
RING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,70 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 7,9 g.
BROSCH, 18K vitguld, snidad karneol, odlade pärlor, åttkant- och rosenslipade diamanter, 1900-talets första hälft, mått 45x45 mm, vikt 14,3 g, limmrester, karneolen har nagg.
Smycken Pärlarmband
PÄRLARMBAND, 3 - radigt, odlade pärlor, ca 5 mm, lås i 18K guld med ametist och odlade pärlor, längd 19 cm, vikt 22,3 g.
RING, 18K vitguld, carréslipad blå safirer, 46 briljant slipade diamanter ca 0,69 ctv, ca TW/VS, stl ca 17 mm, extra skena, vikt 9,5 g, tre diamanter är skadade.
COLLIER, 18K guld/vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/SI-P, längd 43 cm, vikt 42,5 g,
PÄRLHALSBAND, 2-radigt, odlade pärlor ca 8,0-8,5 mm, lås i 14K guld, åttkantslipade diamanter, längd 90 cm, knutet, vikt 169,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Golden Southsea pärlor, briljantslipade diamanter 0,30 ctv, ca W/SI, stift, vikt 5,2 g.
ARMBAND, 18K guld, 37 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W/VS, stl 16, vikt 17 g, enstaka diamanter med nagg.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, stl 14,5 mm, vikt 4 g, två lödda kulor i ringskenan, smaragden med mindre nagg.