Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti
Smycken Örringar
ÖRRINGAR, 18K guld, 102 briljantslipade diamanter ca 2,05 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, diameter 4 cm, flexmodell, vikt 11,3 g.
Smycken Tennisarmband
TENNISARMBAND, 18K guld, 72 briljantslipade diamanter ca 1,51 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 15 cm, vikt 7,7 g.
Smycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,14 ct enligt gravyr, ca LY/VVS, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca TCa(K)/VS1, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, Vidar Fors Haldor, Stockholm, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, platina, 7 briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS-P, C.G.Hallberg 1959, stl 15,75 mm, vikt 4,6 g.
Smycken Carmoséring
CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd 0,64 ct enligt gravyr, briljantslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 4,8 g, små nagg på smaragden, en diamant med nagg.
Smycken Alliansring
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g.
Silver Matsilver
SUPSKED, silver, tvärräfflor, Lorens Stabeus, Stockholm 1771, längd 168 mm, vikt 43,3 g monogram, små bucklor.
Smycken Alliansring
ALLIANSRING, 18K guld, 24 briljantslipade diamanter ca 0,87 ctv, ca W/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,00 ct, W(H)/loupe clean enligt HRD cert 16021299003, 8 större och 4 mindre briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca W-TCr/VS-SI, storlek 15,5 mm, vikt 6,6 g.
Smycken Brosch
W A BOLIN, brosch, 18K guld, cabochonslipade rubiner, rosenslipade diamanter, Stockholm 1944, mått 50x65 mm, vikt 22,6 g, diamanter med nagg och skador, tennlödningar och limmrester, böjd nål.
Smycken Collier
RIVIERECOLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 9,00 ctv, ca TW-TCr(G-I/SI, några enstaka ca TCa-Ca eller Piqué, längd 50 cm, vikt 22,7 g, ett fåtal diamanter med nagg och öppna inneslutningar, någon enstaka diamant sitter aningen löst i sin fattning (snurrar), förlängt med andra fattningar.
Smycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-Cr(G-J)/SI-P, längd ca 2 cm, vikt 7,0 g, några diamanter har nagg.
Smycken Ring
RING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 5,9 g.
Smycken Hänge
HÄNGE, 18K vitguld, 9 rosa safirer 2,45 ctv, 29 briljantslipade diamanter 0,26 ctv, ca TW/VS, höjd 18 mm, vikt 2,8 g
Smycken Örhängen
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/SI, varav mittstenen ca 0,44 ct, stl 16,75 mm, vikt 4,5 g.
Smycken Ring
RING, 18K roséguld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,53 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12,7 g, en av sidostenarna med skada.
Silver Matsilver
BESTICKSERVIS, 24 delar, silver, modell Rosenholm, bordsgafflar, bordsknivar, GAB, Eskilstuna, totalvikt ca 1200 g.