Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,46 ct, ca W(H)/P1, stl 16 mm, vikt 2,8 g, butikscertifikat.
RING, 18K guld, safirer, rubiner, smaragder, 4 briljantslipade diamanter 0,08 ctv, stl 16,5 mm, vikt 4 g, enstaka skador och nagg, butikscertifikat.
GEORG JENSEN, helalliansring, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 58 (18,5 mm), vikt 1,5 g, slitage och en sten saknas, skadade stenar.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragd, 18 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18,5 mm, vikt 2,4 g, gravyr, nagg på smaragden.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 2,2 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 17 cm, vikt 3 g, svaga fattningar.
BROSCH, elefant, silver/14K guld, åttkantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca Cr-LY/SI-P, mått 36x16 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,54 ctv, ca TCr/VS-SI, vikt 1,4 g, stift.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, stift, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, varav mittstenen ca 0,08 ct, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 4 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17 mm, vikt 2,3 g, smaragd med nagg.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,6 mm, safirer, Stigbert, Stockholm 1964, stl 19 mm, vikt 3,6 g, safirer med nagg och slitna fasettkanter, slitna och skadade klor.
RING, 18K guld,/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,30 ct ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, små nagg.