Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 29 augusti
ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 42 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW(G)/VS, huggies, längd 3 cm, vikt 10,9 g, stiften glappar något.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant (skadad), briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 5,3 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/SI-P, stl 18,5 mm, vikt 3,3 g.
RING, 18K guld, syntetisk safir, 2 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, Malmö 1915, stl 17,25 mm, vikt 4,3 g, safiren med slitage, sidostenarna med sliten fattning.
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad smaragd, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
BROSCHNÅL, 18K guld/silver, turmalin, rosenslipade diamanter, längd 54 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, kuddslipad akvamarin, rosenslipade diamanter, en sten ej diamant, stl 16 mm, vikt 2,1 g, akvamarinen är skadad.
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W-TCr/P, diameter på hänget 1,7 cm, längd på kedjan 41 cm, vikt 3,7 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
SYSKONRING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, nedslitna klor, ena diamanten har en skada.
SYSKONRING, 18K vitguld, äldre briljantslipade diamanter ca 0,32 ct, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,1 g, diamant med nagg.