81 - 100 av 330
1...456...17 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 juli

Klubbad för

Smycken Nål

NÅL, 18K guld, snidad opal, briljantslipad diamant 0,01ct, Stockholm 1980, vikt 2,6 g, stopp ej i guld, etui.

Utrop: 2 000 kr

HÄNGE, 18K guld, ametistkristall, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, formgiven av Siegfried Egger, Schöttle & Co, Norrköping, höjd 32 mm, vikt 7,4 g, etui.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K guld/vitguld, barock sötvattenspärla, briljantslipad diamant ca 0,05 ct, formgiven av Sigfried Egger, guldsmed Åke Pettersson, Stockholm 1987, hängets höjd 21 mm, längd 45 cm, vikt 13,2 g, originaletui.

KLACKRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,50 ct, ca TCa(K)/VS2, Hovjuvelerare Gunnar Fahlström, Stockholm 1965, stl 15 mm, vikt 9,1 g.

Utrop: 9 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 3 smaragder ca 0,68 ctv, 3 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/SI, längd 46/43,5 cm, vikt 2,2 g, smaragderna har ytliga inneslutningar, sprickbildningar och nagg.

Utrop: 6 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca W/VS-SI, stift, höjd 15,0 mm, bredd 7,0 mm, vikt 5,3 g.

Utrop: 8 400 kr

RING, platina, runda fasettslipade rosa safirer ca 0,37 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W-TCr/P, storlek 16,75 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 6 600 kr

COLLIER, 18K vitguld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, längd 42 cm, vikt 27,9 g.

Utrop: 16 800 kr

RING, platina, kuddslipad diamant ca 1,81 ct, TW(G)/VS1, kopia på GIA certifikat 6137306824, 74 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, stl 15,75 mm, vikt 6 g.

Utrop: 100 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 2,06 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 17 mm, 3,2 g.

Utrop: 33 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 50 briljantslipade diamanter ca 0,53 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift/clips, vikt 3,6 g.

9 500 kr

Utrop: 10 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, Southsea pärlor ca 13 mm, 2 peridoter ca 6,83 ctv, 2 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TCr/SI2.P, höjd 29 mm, vikt 11,7 g, stift.

12 000 kr

Utrop: 13 800 kr

ALLIANSRING, palladium, 3 rosa safirer, 4 flanderslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca TW/VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g, stenarna något lösa i ringskenan, safirer med nagg och skador.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 58 briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca TW/VVS, stl 17 mm, vikt 6,4 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

15 000 kr

Utrop: 16 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, något barocka, ca 8 mm, lås i 18K guld delvis matterat, åttkantslipade diamanter ca 0,05 ctv, längd 47 cm 37,7 g.

Utrop: 3 300 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,45 ct enligt gravyr, ca Cr/P1, stl 17,75 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 5 500 kr

TENNISARMBAND, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 3,82 ctv, ca TW-Cr/SI-P, längd 18 cm, vikt 10,0 g, säkerhetshyskor något tröga.

Utrop: 30 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 2,0 g.

14 600 kr

Utrop: 14 000 kr

HALSKEDJA, 18K guld doserad rund ankarlänk, längd 45 cm, vikt 44,2 g.

26 500 kr

Utrop: 29 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,52 ct, TW(G)/VVS1, GIA dossier 7442657475, stl 17,25 mm, vikt 3,3 g.

Utrop: 17 000 kr