Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, Finland, längd 41 cm, vikt 14,4 g, originaletui.
W.A. BOLIN, påpetare, silver, kaft med motiv av sittande katt, Stockholm 1941, längd 100 mm, vikt 29,2 g, repa, gravyr.
Silver Fat
SALTKAR, ett par, silver, empire stil, musselformade på stiliserade delfiner, svenska importstämplar, 2 saltskedar, totalvikt 126,3 g.
COLLIER, fasetterade smaragder, rubiner och safirer, mellandelar i silver, längd 150 cm, vikt 71,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, längd 120 cm, knutet, vikt 222,7 g, ej lås.
RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca TW(F)/P2, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g, diamanten med bearding samt ytliga inneslutningar.
RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 20,25 mm, vikt 6,9 g, 1 diamant med extra fasett.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 3,7 x 7,8 mm, lås i 18K vitguld, längd 47 cm, säkerhetskedja, knutet, vikt 16,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g, 1 diamant skadad.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 6,6 mm, lås i 18K guld med blå safirer, längd 39/41 cm, knutet, vikt 50,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 48 cm, knutet, vikt 14,0 g.
RING, 18K guld, krysoberyll, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, mittstenen med nagg.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(F)/VS2, stl 17 mm, vikt 9 g, diamanten med inneslutning som når ytan, gravyr, stenen sitter något löst i sin fattning.
RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,6 mm, obehandlad rosa safir ca 1,00 ct, 8 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, P.A. Lans, Stockholm 1953, stl 17 mm, vikt 3,9 g, safiren har kraftigt slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 55 cm, lås i 18K vitguld, vikt 14,2 g, knutet.
TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g.