161 - 180 av 497
1...8910...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli

Klubbad för

KARL LAINE, hänge med kedja, sterlingsilver, Finland, längd 41 cm, vikt 14,4 g, originaletui.

Utrop: 700 kr

W.A. BOLIN, påpetare, silver, kaft med motiv av sittande katt, Stockholm 1941, längd 100 mm, vikt 29,2 g, repa, gravyr.

Utrop: 500 kr

Silver Fat

SALTKAR, ett par, silver, empire stil, musselformade på stiliserade delfiner, svenska importstämplar, 2 saltskedar, totalvikt 126,3 g.

1 100 kr

Utrop: 1 100 kr

COLLIER, fasetterade smaragder, rubiner och safirer, mellandelar i silver, längd 150 cm, vikt 71,3 g.

Utrop: 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, längd 120 cm, knutet, vikt 222,7 g, ej lås.

Utrop: 2 200 kr

RING, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 4 900 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,85 ct, ca TW(F)/P2, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g, diamanten med bearding samt ytliga inneslutningar.

7 400 kr

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter 0,64 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS, stl 20,25 mm, vikt 6,9 g, 1 diamant med extra fasett.

Utrop: 5 500 kr

PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor 3,7 x 7,8 mm, lås i 18K vitguld, längd 47 cm, säkerhetskedja, knutet, vikt 16,0 g.

Utrop: 1 100 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter 0,40 ctv enligt gravyr, ca TW/VS-SI, stl 18 mm, vikt 4,4 g, 1 diamant skadad.

2 800 kr

Utrop: 3 200 kr

PÄRLCOLLIER, 2 rader, odlade pärlor ca 6,6 mm, lås i 18K guld med blå safirer, längd 39/41 cm, knutet, vikt 50,3 g.

2 000 kr

Utrop: 2 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i silver, längd 48 cm, knutet, vikt 14,0 g.

Utrop: 450 kr

RING, 18K guld, krysoberyll, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 16,5 mm, vikt 3,5 g, mittstenen med nagg.

Utrop: 2 700 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW(F)/VS2, stl 17 mm, vikt 9 g, diamanten med inneslutning som når ytan, gravyr, stenen sitter något löst i sin fattning.

Utrop: 11 400 kr

PÄRLRING, 14K guld, mabépärla 17 mm, stl 16,5 mm, vikt 7,3 g, små sprickor på pärlan.

Utrop: 3 600 kr

Utrop: 3 800 kr

RING, 18K vitguld, odlad pärla ca 5,6 mm, obehandlad rosa safir ca 1,00 ct, 8 äldre briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, P.A. Lans, Stockholm 1953, stl 17 mm, vikt 3,9 g, safiren har kraftigt slitna fasettkanter, enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 4 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 55 cm, lås i 18K vitguld, vikt 14,2 g, knutet.

Utrop: 1 400 kr

TRESTENSRING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 5 800 kr

ENGELBERT, hänge, Blomma, 18K guld, 3 syntetiska spineller, Stigbert, Stockholm 1948, 40x35 mm, vikt 3,5 g.

2 500 kr

Utrop: 2 800 kr