181 - 200 av 497
1...91011...25 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli

Klubbad för

RING, 14K guld, safirer, diamanter, delfin, stl 18 mm, vikt 8,1 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K roséguld, ovalslipad rubin ca 0,25 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, storlek 17,25 mm, vikt 1,8 g, några diamanter med ytdefekter.

Utrop: 5 800 kr

RING, 18K vitguld, morganiter ca 1,56 ctv, åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.

Utrop: 9 200 kr

KALEVALA, collier, sterlingsilver, längd ca 70 cm, vikt 29,2 g.

Utrop: 900 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,8 g.

1 500 kr

Utrop: 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, lås i 18K guld, längd 66 cm, knutet, vikt 32,7 g.

Utrop: 1 800 kr

BROSCH, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,05 ct, pärla, längd 48 mm, vikt 4,1 g, etui.

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, peridoter, stift, mått ca 8 x 6,5 mm, vikt 2,7 g

Utrop: 550 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, guld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca LY/VS-SI, stift, vikt 1,1 g, omaka snurrebussar.

5 600 kr

Utrop: 5 000 kr

HÄNGE, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS, höjd 15 mm, vikt 1,2 g.

Utrop: 5 700 kr

Ädelstenar Övrigt

PARTI ÄDELSTENAR, rubiner, smaragder och safirer 4,36 ctv, stenar med nagg.

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

Ädelstenar Smaragder

9 SMARAGDER, 0,74 ctv, diametrar ca 2,5-2,9 mm, enstaka små nagg.

800 kr

Utrop: 1 000 kr

RING, 18K guld, rosa turmalin, Stockholm 1964, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, turmalinen har nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 3 900 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W(H)/SI2, stl 18 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 2 800 kr

BROSCH, allmoge, silver, paste, G. Dahlgren & Co, Malmö 1908, mått 60 x 90 mm, vikt 45,5 g.

650 kr

Utrop: 550 kr

BROSCH, allmoge, förgyllt silver, paste, mått 35 x76 mm, vikt 14,0 g.

Utrop: 550 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 2,0 g, diamanten har nagg på kuletten.

Utrop: 2 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5-5,5 mm, lås i 18K guld, pärla, Guveau, Nyköping 1987, längd 80 cm, vikt 30,1 g.

Utrop: 2 900 kr

COLLIER, onyx, barock odlad sötvattens- pärla, förgyllt silver, längd 45 cm, vikt 127,2 g.

650 kr

Utrop: 700 kr

COLLIER, fluorit, glaspärlor, förgyllt silver, längd 44 cm, vikt 228 g.

700 kr

Utrop: 700 kr