Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
RING, 18K roséguld, ovalslipad rubin ca 0,25 ct, 15 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, storlek 17,25 mm, vikt 1,8 g, några diamanter med ytdefekter.
RING, 18K vitguld, morganiter ca 1,56 ctv, åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 0,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6 mm, lås i 18K guld, längd 66 cm, knutet, vikt 32,7 g.
BROSCH, 18K guld, antikslipad diamant ca 0,05 ct, pärla, längd 48 mm, vikt 4,1 g, etui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, guld, briljantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca LY/VS-SI, stift, vikt 1,1 g, omaka snurrebussar.
HÄNGE, 18K vitguld, kors, 11 briljantslipade diamanter ca 0,47 ctv, ca TW/VS, höjd 15 mm, vikt 1,2 g.
RING, 18K guld, rosa turmalin, Stockholm 1964, stl 18,25 mm, vikt 5,8 g, turmalinen har nagg och inneslutningar som når ytan.
BROSCH, allmoge, silver, paste, G. Dahlgren & Co, Malmö 1908, mått 60 x 90 mm, vikt 45,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,23 ct enligt gravyr, ca TW/SI, stl 18 mm, vikt 2,0 g, diamanten har nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 5-5,5 mm, lås i 18K guld, pärla, Guveau, Nyköping 1987, längd 80 cm, vikt 30,1 g.
COLLIER, onyx, barock odlad sötvattens- pärla, förgyllt silver, längd 45 cm, vikt 127,2 g.