Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
ENGELBERT, hänge med kedja, bergkristall, Stockholm 1945, längd 48 cm, vikt 10,6 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljant - och 22 åttkantslipade diamanter ca 0,72 ctv, stl 15,25 mm, vikt 7,6 g, en diamant saknas, enstaka diamanter med skador och nagg, ringen är nedsliten och har mycket svaga fattningar.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, stift, vikt 1,6 g.
3 ST HÄNGEN, 18K vitguld, carréslipade rubiner, smaragder och safirer, diameter hängen 11 mm vikt 5,4 g, smaragder med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 12 mm, vikt 2,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserat, lås i 18K vitguld, safir, längd 50 cm, knutet, vikt 37,9 g.
SMYCKESET, sorgemsycken, collier, 3 st broscher, armband, längd collier 130 cm, längd armband 19,5 cm, vikt 125,4 g, collier i behov av omträdning, broscher något skeva.
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, uppsvängd hänkel, Olof H. Bergström, Uppsala 1816, höjd 111 mm, vikt 123,1 g, bucklor, gravyr undertill.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g.
RINGAR, 2 st ihoplödda, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 5,3 g, diamant med skada.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca W/VS, längd 42 cm, vikt 2,7 g.