Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
HÄNGE, 14K vitguld, prinsess- och baguetteslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 23 mm, vikt 2,9 g, några diamanter med skador, nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 4 peridoter ca 0,34 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
MATSKEDAR, silver, 12 st, modell Svensk Spets, GAB, Stockholm 1927, längd 270 mm, totalvikt 513,1 g.
TESPINDEL, silver, delvis förgylld, svärtat trä, empire, Gabriel Thulin, Halmstad 1822, längd 62 mm, vikt 30,8 g.
ARMBAND, 18K guld, cabochonslipade safirer, smaragder och rubiner, längd 19 cm, vikt 5,0 g, några stenar med nagg.
COLLIER, 18K guld, åttkantslipade diamanter, ca 0,09 ctv, ca W/SI, längd 42 cm, vikt 6,9 g, en skadad diamant.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, 12 mindre briljantslipade diamanter ca 0,08 ctv, ca W/SI, venezialänk, längd 40 cm, kedja skev, vikt totalt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,37 ct ,ca TCr(I)/VS, Örns Juvelatelje, 1982, stl 16,5 mm, vikt 3,0 g.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W/VS-SI, stl 16 mm, vikt 2,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 smaragder ca 0,80-1,00 ctv, stl 16,25 mm, vikt 3,6 g, smaragder med nagg.
HELALLIANSRING, 18K guld, 36 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g.
RING, 9K guld, smaragder, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TCa/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 6,5-7,0 mm, lås i 18K guld, brun stjärnsafir, längd 43 cm, knutet, vikt 27,2 g, etui från Mikimoto.
SMYCKESET, hänge, brosch, örhängen, metall/silver, granater, röd paste, skruvmekanism, vikt 11,1 g.