Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
HÄNGE, 18K guld, Davidsstjärna, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/SI, höjd 18 mm, vikt 0,9 g.
COLLIER, 18K roséguld, kalcedon, turmalin, citrin, peridot, längd 45 cm, vikt 14,9 g, några stenar med nagg.
COLLIER, 5-radikt, korallkulor ca 3,7-4,0 mm, lås i 18K guld, längd 42 cm, vikt 42,3 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, droppslipad akvamarin ca 1,90 ct, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca W/VS, höjd 21 mm, kedja 40 cm, vikt 2,2 g.
Smycken Bokstavshänge
BOKSTAVSHÄNGE, 18K vitguld, A, 18 briljantslipade diamanter ca 0,11 ctv, ca TW/VS, höjd 15 mm, vikt 0,6 g.
COLLIER, turkoser, kulor, doserade, ca 6,25 - 10 mm, lås i förgyllt silver, längd 63 cm, vikt 49,9 g.
ARMRING, sterlingsilver, cabochonslipade ametister, Wettersjö & Lantz Silversmeder, Stockholm 1960, stl 7,0x6,0 cm, vikt 17,3 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, smaragdslipade akvamariner ca 1,80 ctv, höjd 22 mm, vikt 2,6 g, stift, akvamarinerna har nagg.
RING, 18K vitguld, briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,75 mm, diamant med nagg på kulett, vikt 3,9 g
COLLIER, 14K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,23 ct, ca TW/P, längd 42 cm, vikt 11,4 g, diamanten med slöja.
Visa varaSmycken Enstensring
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,12 ct, ca TW/VS, Stockholm 2003, stl 16,75 mm, vikt 7,8 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, ca W/SI, längd 38 cm, vikt 3,8 g.