Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g.
COLLIER, 18K roséguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, odlade pärlor, smargder, rubiner, safirer, längd 52 cm, vikt 9,5 g, några stenar med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, hjärtan, borstad yta, 2 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca W/VS-SI, höjd 7,9 mm, stift, vikt 4,0 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, briljantslipad diamant ca 0,03 ct, ca TW/SI, längd 40 cm, vikt 3,7 g.
COLLIER, karvad tahitipärla, certifikat på pärla, gummilänk, längd 50 cm, vikt 15,4 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, tahitipärla, certifikat på pärla, längd 50 cm, vikt 11,7 g.
BROSCH, 14K guld, antikslipade diamanter, Ryssland, mått 30 mm, vikt 6,4 g, diamanter med nagg och skador.
RING, 18K guld, stål, briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl ca 14+ mm, vikt 3,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, stål, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, höjd 3 cm, vikt 10,9 g.
ARMBAND, 18K guld, stål, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, längd 17,5 cm, vikt 19,0 g.
RING, 14K guld, mörk australiensk opal mått ca 14,7 x 10 mm, stl 15,75 mm, vikt 3,8 g, sprickor i opalen.
RING, 14K guld, briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W-Cr/SI-P, droppslipad citrin, stl 15,75 mm, vikt 9,6 g.