Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, längd 39 cm, vikt 4,5 g, mittstenen är skadad.
PÄRLCOLLIER, 2 - radigt, odlade pärlor, ca 6,25 mm, lås i silver med turkos och pärlor, längd 46 cm, vikt 49,7 g.
ARMBAND, 9K vitguld, 36 safirer, åttkantslipade diamanter ca 2,15 ctv, längd 16,5 cm, vikt 26,8 g, två diamanter saknas, diamanter med nagg, låstunga i 12K vitguld, extra länkbitar medföljer.
RING, 12K vitguld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-SI, stl 16,75 mm, vikt 4,7 g, diamanter med skador.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, åttkantslipade diamanter, stift, vikt 4,5 g, en diamant saknas.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld, treklöver, halvpärlor, G. Dahlgren & Co, Malmö 1917, längd 63 mm, vikt 1,2 g, ask.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, krokar, höjd 25 mm, 12,7x10,8 mm, vikt 5,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, kalcedon, blått glas, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, höjd 9 cm, vikt 11,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,27 ct, ca TW/VS, Anders Fors Guldateljé, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 12,8 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 11 prinsesslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS, RKS Design, stl 16,25 mm, vikt 6,4 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 2,7 g, diamanten har skada på kuletten.
ARMRING, silver, Tebon, Nyköpng 1975, diamater 65 mm, bredd 15 mm, hamrad yta, vikt 28,4 g.
RING,18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW/VS-SI, stl 18,25 mm, vikt 5,1 g.