Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
RING, silver, rubiner, briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 3,2 g, flera lösa diamanter, rubiner med nagg och skador, en diamant saknas.
ENSTENSRING, 18K vitguld, åttkantslipad diamant ca 0,03 ct, stl 16,5 mm, vikt 1,5 g.
RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 1,6 g.
PÄRLCOLLIER, något doserat, odlade ovala sötvattenspärlor ca 6-7,3 mm, lås i 18K vitguld, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, längd 60 cm, knutet, vikt 29,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 8,5 mm, lås 18K vitguld, längd 52 cm, knutet, vikt 51,0 g.
RING, 14K vitguld, diamanter ca 0,44 ctv, stl 16 mm, några diamanter med nagg, en klo har gått av på mittstenen, vikt 4,5 g
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 14K vitguld, åttkantslipade diamanter, höjd 23 mm, vikt 0,4 g
HÄNGE, 14K guld, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, smaragder, mått 19 x 15 mm, vikt 1,3 g
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,20 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 1,7 g, diamanten med nagg på kuletten.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,39 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,7 g, några diamanter med nagg.
Smycken Skjortknappar
SKJORKNAPPAR, 18K guld, K & E Carlson, Göteborg 1945, mått 7 x 10 mm, vikt 2,7 g, ask.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,34 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, stl 15,25+ mm, vikt 9,6 g.