Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 24 briljantslipade diamanter 0,42 ctv, ca Light Pink/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 3,2 g, stift, några diamanter med nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 20 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca W-LBrP/SI-P, diam 15 mm, vikt 3,4 g, huggies, några diamanter med nagg.
COLLIER, 18K guld, safirer, smaragder, peridot, odlade pärlor mm, längd 55 cm, vikt 11,4 g, flera stenar med nagg.
ARMBAND, 18K guld, safirer, rubiner, smaragder, briljanter ca 0,10 ctv, längd 18,5 cm, vikt 11,1 g, några stenar med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, 18K guld, ovalslipad smaragd ca 0,66 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 12 mm, kedja 44 ccm, vikt 2,5 g.
DOSA, silver, invändigt förgylld, ovalformadgraverad blomdekor, Johan Petter Berg, Östhammar 1798, mått 90 x 53 mm, vikt 67,5 g, gravyr, bucklor.
RING, 14K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca TW/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g, diamanter med nagg och skador på kuletten.
SIGURD PERSSON, kaffeskedar, sterlingsilver, 11 st, modell Ultra, Lidköping 1959, längd 106 mm, totaltvikt 137,9 g.
COLLIER, fasettslipade bergskristaller ca 18,5-29,5 mm, lås i silver, längd 62,5 mm, vikt 355,9 g, flera stenar med nagg.
ARMBAND, förgyllt silver, cabochonslipade ametister, filiragran, längd 17 cm, vikt 48,4 g, säkerhetskedja, ametister med nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade sötvattenspärlor, höjd 36 mm, vikt 2,1 g, stift.
RING, 18K rodinerat guld, 33 briljant- och baguettslipade diamanter ca 0,85 ctv ca W/VS, stl 19 mm, vikt 3,7 g.