Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
RING, 18K rodierat guld, 51 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI, "Amore", stl 18,25 mm, vikt 8,6 g, 1 diamant är skadad.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, vikt 1,4 g.
RING, 18K vitguld, granat 1,65 ct, briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca W-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.
ÖRHÄNGEN, Hjärtan, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VS, höjd 10 mm, vikt 2,6 g, stift, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca TW/VS, Atelje Stjärnguld, Stockholm 1991, vikt 11,2 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 5,4 g, en skadad diamant, en sten saknas.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, rubiner, smaragder, safirer, 4 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca höjd 15 mm, vikt 4,2 g, stift, en rubin är skadad.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, längd 41 cm, vikt 4,2 g.
KRYDDSET, 3 delar, sterlingsilver, delsvis förgyllt, blå glasinsats, saltkar, senapskar, ströare, lejonmaskaronner, Garrod & Co Ltd, London 1970, totalvikt 442,1 g, saltsked.
BÄGARE, 6 st, sterlingsilver, borstad yta, på fot, Stockholm 1978, höjd 80 mm, totalvikt 310,1 g.
ÖRHÄNGEN, silver/18K guld, odlade pärlor, rosenslipade diamanter, antika, höjd 24 mm, vikt 5,0 g, senare skruvmekanism, fyra diamanter saknas, diamanter med skador och nagg.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 2,8-6,3 mm, doserat, lås i silver, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, längd 55 cm, vikt 12,6 g, säkerhetskedja.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,39 ct ca TW-Cr/VS, stl 16,25+ mm, vikt 3,5 g, svaga fattningar.
HÄNGE, 18K vitguld, 55 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW/VVS-VS, höjd 22 mm, vikt 4,4 g.