Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
RING, platina, runda fasettslipade tsavoriter ca 0,67 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17+ mm, vikt 5,5 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17 mm, vikt 5,0 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, TW(G)/VS, stl 14,5 mm, vikt 4,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 14,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, platina, runda fasettslipade smaragder ca 0,69 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca W-TCr/P, storlek 16,5+ mm, vikt 5,5 g.
GRLENN ROLL, ring, 18K vitguld, safir 2,50 ct, Trosa, 2012, stl 19,5 mm, vikt 14,0 g, safir med små nagg. (d)
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, Dew drops, sterlingsilver/18K guld, månsten, 3 briljantslipade diamanter, vikt 4,7 g,
LAPPONIA, silver, ebenholst, troligen Zoltan Popovits, Finland 1992, höjd 45 mm, vikt 16,2 g, clips.
WIWEN NILSSON, armband, sterlingsilver, ring - och stavlänk, signerad, Lund 1942, längd 18 cm, vikt utan extralänk 23,3 g, extra länkbit följer med som är i förgyllt sterlingsilver.(d)
RING, platina, briljantslipade diamanter ca 1,12 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17,5 mm, vikt 6,2 g.
EFVA ATTLING, hänge / kedja, sterlingsilver, ormlänk, längd 50 cm, vikt 14,1 g, signerad.
EFVA ATTLING, ring, Circle of Love, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/SI, stl 16,25 mm, vikt 7,3 g, originaletui.
EFVA ATTLING, örhängen, Love Bead, 18K guld, blå topaser, stift, vikt 2,1 g, originaletui.