Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
OLE LYNGGAARD, nyckelhänge, 18K vitguld, blå topas, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, vikt 1,1 g.
REY URBAN, brosch, silver, Stockholm 1969, diameter 40 mm, vikt 14,5 g, något skev nål. (d)
WIWEN NILSSON, örhängen, stavar, sterlingsilver, Lund 1979-1980, höjd 35 mm, vikt 12,0 g, (d)
WIWEN NILSSON, armband, ring och stavlänk, sterlingsilver, längd 21 cm, vikt 18,4 g, slitage. (d)
OLE LYNGGAAARD, collier, 18K guld / silver, dobbar, 5 rader ankar, längd 42 cm, vikt 22,9 g.
LAPPONIA, armband, 18K guld, design Björn Weckström, Finland 1976, längd 18 cm, säkerhetskedja, vikt 11,0 g.
EMPORIO ARMANI, örhängen, 18K guld, bergkristaller, Giorgio Armani, höjd ca 40 mm, vikt 13,4 g, krokar, nagg på ena bergkristallen.
THERESIA HVORSLEV, ringset om 4 ringar, 18K guld/sterlingsilver, stl 18-18,25 mm, vikt 7,0 g, (d).
OLE LYNGGAARD, hänge/berlock, 18K vitguld, elefant, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, vikt hänge 7,1 g, armband läder olivfärgad.
MANDELSTAM, örhängen, sterlingsilver citrin, emalj, 18K guld i krokarna, vikt 8,9 g, originaletui, graverad siffra "876".
OLE LYNGGAARD, ring, 18K guld, briljantslipad diamant 0,06 ct, stl 20,25 mm, vikt 10,1 g, fattningen rör sig något.
CARTIER, Vendôme Louis Cartier Vigselring, 18K trefärgat guld, serienr. HEP082, stl 55, vikt 6,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 86 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-TCr/SI, diameter 3 cm, vikt 5,4 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca W-TCa/VS-P, längd 18 cm, vikt 4,9 g,
CLAES GIERTTA, collier, sterlingsilver, bergkristall, Stockholm 1982, mått 13x12 cm, vikt 32,3 g, originalask. (d)
FYRFINGERRING, 18K vitguld, briljant-, navett- och droppslipade diamanter ca 4,50 ctv, ca R-Cr/VS-SI, vikt 14,7 g, enstaka diamanter har nagg.
IBE DAHLQUIST, hänge med kedja, sterlingsilver, signerad, Visby, höjd 63 mm, kedja 66 cm, vikt 53,1 g. (d)
RING, platina, runda fasettslipade blå safirer ca 0,95 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/P, storlek 17+ mm, vikt 5,1 g.