Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
OLE LYNGGAARD, berlock, Sweet drops,18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,72 ctv, TW/VS, höjd 19 mm, vikt 4,2 g, påse, ytterkartong.
MARIA ELMQVIST, collier, 23K guld, äkta färgstenar, barock odlad pärla, hjärta i silver,Trosa 2015, längd 47 cm, vikt 114,7 g. (d)
ARMRING, förgyllt sterlingsilver, opal, "Osiris", Paula Pantolin, gångjärnsöppning, vikt 40,5 g.
RING, förgyllt sterlingsilver, opal, "Osiris", Paula Pantolin, stl 16,5 mm, vikt 12,4 g.
RING, 18K rodinerat guld, briljant- och trapetslipade diamanter, ca 1,35 ctv, ca TCr-LBr/SI, stl 17 mm, vikt 8,0 g, några diamanter med små skador.
ARMBAND, 18K vitguld, runda fasettslipade smaragder ca 1,28 ctv, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, ca TW-TCr/P, längd 17,5 cm, vikt 9,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,31 ctv, ca W-TCr/P samt svarta ca 0,85 ctv, stift, mått 10,0 x 10,0 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,77 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 17,25 mm, vikt 20,8 g, visst slitage på guldet.
SCAVIA, collier,18K guld, ovalslipade smaragder, rubiner, safirer ca 1,50 ctv 7 ovalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, Italien, längd 38 cm, vikt 44,8 g.
LAPPONIA, armband, sterlingsilver, Björn Weckström, längd 17,5 cm, vikt 55,1 g, ena låsåttan är av.
GEORG JENSEN, ring, 18K guld, design Torun Bülow-Hübe för Georg Jensen, "Möbius" nr 900, stl ca 16 mm, vikt 6,4 g, etui,
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, runda fasettslipade blå safirer ca 0,99 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-TCr/P, stift, längd 21,0 mm, vikt 3,4 g.
POMELLATO, armband, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant 0,05 ct, längd 19 cm, vikt 20 g.
Kuriosa Mässing
SKULTUNA, mässing, ljusstake, by Maria Nilsdotter, Spike Ljushållare, vikt 176 g, originalask.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 26 baguetteslipade diamante ca 3,00 ctv, caTW/VVS, höjd 18 mm, vikt 8,1 g, stift/clips.
RING, platina, droppslipade diamanter 1,40 ctv, ca TCa(K)/VS1 samt ca Light Brown/SI, baguetteslipade diamanter ca 0,27 ctv, stl 17 mm, vikt 5,4 g.
MAUBOUSSIN, carmoséring, 18K vitguld, ovalslipad topas, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, serienr AM2777, stl 15,75+ mm, vikt 5,2 g.