Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,51 ct, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 5,1 g, diamanten med skada vid rondisten.
HELENA EDMAN, ring, sterlingsilver/18K guld, odlad pärla, Stockholm 1998, stl 16 mm, vikt 9,3 g.
GEORG JENSEN, örhängen, nr 369, Swirl, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, höjd 56 mm, vikt 16,5 g, stift, etui.
TORUN BÜLOW-HÜBE, brosch, silver, månsten, franska stämplar, vikt 15,7 g, mått 71x54 mm, (d)
GEORG JENSEN, armband, nr 30, sterlingsilver, amazonit efter 1945, formgiven på 1920-talet, längd 20 cm, vikt 91,9 g.
GEORG JENSEN, collier, nr 173, sterlingsillver, hänge, nr 133, sterlingsilver, sodalit, Torun Bülow-Hübe, efter 1945, hängets höjd 65 mm, vikt 50,5 g.
Smycken Lås
OLE LYNGGAARD, lås, stjärna, 18K guld, briljantslipad diamant 0,04 ct, höjd 14 mm, vikt 6,1 g, etui.
REY URBAN, manschettknappar, silver, Stockholm 2011, 27x10 mm, vikt 24,7 g, etui. (d)
COLLIER, 3-radigt, ametister, silver, längd 41 cm, dobbar, passar Ole Lynggaard-lås.
GEORG JENSEN, colllier, nr 410, sterlingsilver, hänge, nr 311B, sterlingsilver, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe, höjd 78 mm, vikt 81,1 g totalt.
GEORG JENSEN, armband, nr 203B, sterlingsilver, rökkvarts, Torun Bülow-Hübe, stl ca 16, vikt 76,8 g.
GEORG JENSEN, brosch, nr 392, Pram brooch, sterlingsilver, Torun Bülow-Hübe, mått 10x58 mm, vikt 17,3 g.
BVLGARI, collier, Medeterranean Eden, 18K guld, grå rem, justebar längd, vikt 20,4 g.