Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
HEIRING, collier, sterlingsilver/14K guld, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, diameter 12,8 cm, vikt 12,9 g.
RING, 18K guld/vitguld, 1 briljant - och 12 åttkanslipade diamanter ca 0,45 ctv, stl 18,25 mm, vikt 4,4 g.
ÖRHÄNGEN, silver, Konrad Wahlström, Stockholm 1946, diameter 13 mm, vikt 6,6 g,skruvmekanism.
K. ANDERSON, skål, silver, vidgande, lövbård, Stockholm 1945, höjd 70 mm, diameter 115 mm, vikt 118,9 g.
BÄGARE, silver, på räfflad fotring, vidgande, graverad dekor, L. Biugg, Jönköping 1786, höjd 85 mm, diameter 75 mm, vikt 45,4 g, lagningar, små bucklor.
Silver Fat
GUSTAF MÖLLENBORG, fat, silver, på fyra fötter, nyrokoko, Stockholm 1867, längd 115 mm, bredd 85 mm, vikt 41,3 g, svag gravyr undertill.
Silver Fat
FAT, silver, lövformat, på tre fötter, nyrokoko, Otto Wilhelm Kjellberg, Västerås 1800-talets mitt, mått 90 x 88 mm, vikt 26,3 g.
RING, 18K guld, smaragder, safirer, smaragder, briljantslipad diamant 0,05 ct, stl 17 mm, vikt 6,3 g.
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, stl 16 mm, vikt 6,3 g.