Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
CARMOSÉRING, 18K guld, safir, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 3,0 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,2 g.
RING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd 0,55 ct enligt gravyr, åttkantslipade diamanter 0,16 ctv enligt gravyr, stl 18,5 mm, vikt 3,9 g, diamanter med nagg och skador, smaragden är sliten och har inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, knut, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca W/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,10 ct enligt gravyr ca Cr/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,1 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,05 ctv, ca TW/VS, Stockholm 1984, stl 16,5 mm, vikt 1,8 g.
ENGELBERT, ring, 18K guld/vitguld, odlad pärla, briljantslipade diamanter 0,10 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 2,4 g.
ENGELBERT, ring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt ca 4,0 g.
Silver Fat
COASTERS, ett par, silver/isolit, T. Wendt, Helsingborg, diameter 1946, diameter 73 mm, totalvikt 71,7 g.
DOSA, silver, turkos, cylinderformad med räfflad yta, höjd 10 cm, svenska importstämplar, vikt 58,4 g.
BREVKNIV, silver, emalj, stiliserad delfin, C.G. Hallberg, Stockholm 1932, längd 14 cm, vikt 18,6 g, gravyr, emaljskador.
DOSA, silver, mönster i rocaille, Frankrike ca 1900, höjd 35 mm, diameter 55 mm, vikt 30,0 g, mindre bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K guld/silver, 2 rosenslipade diamanter, turkoser, troligen Tjeckien, höjd 20 mm, stängbara krokar, vikt 3,2 g, något sneda.
RING, 14K guld/platina, akvamarin ca 3,5 ct, 8 rosenslipade diamanter, stl 17,75+ mm, vikt 2,6 g, akvamarinen med små nagg.