Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
DOSA, silver, invändigt förgylld, ovalformad, åldermansranka, Anders Schotte, Uddevalla 1785, mått 78 x 46 mm, vikt 90,1 g, gravyr undertill.
DOSA, silver, delvis förgylld, musselformad med figurmotiv, barock, 1700-tal, mått 73 x 61 mm, vikt 74,7 g, lagning, ostämplad.
TUMLARE, silver, invändigt förgylld, botten med religiöst motiv från Karl XII, Johan Petter Berg, Uppsala 1810, höjd 36 mm, diameter 57 mm, vikt 33,8 g, monogram, bucklor.
DOSA, silver, invändigt förgylld, mjukt oval, graverad blomdekor, Magnus Söderberg, Visby 1820, mått 73 x 40 mm, vikt 50,0 g, gravyr undertill.
DOSA, silver, invändigt förgylld, ovalformad, Isaac Malmborg, Stockholm 1801, mått 64 x 40 mm, vikt 48,0 g, mindre bucklor, gravyr.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vågbandsbård, med s-formad hänkel, Lars Boye, Stockholm 1767, höjd 40 mm, längd 72 mm, vikt 32,6 g, gravyr, slitage.
SUPKOPP, silver, invändigt förgylld, ciselerad dekor, botten med mynt , 2 mark 1700, höjd 42 mm, diameter 67 mm, vikt 62,1 g, monogram, bucklor.
ENSTENSHÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca W/P, längd 40 cm, vikt 2,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade rökkvarts 0,70 ctv, åttkantslipade diamanter 0,14 ctv, ca TW-Ca/VS-P, höjd 25 mm, vikt 2,0 g, krokar.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 svarta briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, 10 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/P, höjd 25 mm, vikt 2,3 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, fasetterade rökkvarts, briljantslipade diamanter ca 0,03 ctv, höjd 38 mm, vikt 2,4 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW/VS, diameter 4,8 mm, vikt 1,6 g, stift.