Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
RING, 18K vitguld, safir, 27 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17 mm, vikt 7,4 g, saknar stämplar.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 4 ovalslipade blå safirer, 32 åttkantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 18 mm, vikt 2,1 g.
LJUSSTAKAR, silver, höjd 16 cm, Tenn & Silver Ab, Göteborg 1963, vikt 372,5 g, fyllda bottnar.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 23 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
A. MICHELSEN, brosch, silver, signerad Sengel, Stockholm 1952, mått 52x35 mm, vikt 10,5 g.
EFVA ATTLING, collier, Kisses, sterlingsilver, längd 44 cm, vikt 5,4 g, vit ask.
ARMRING, sterlingsilver, pärlemor, diameter ca 6,5 x 6,5 cm, stämplad K.GINKO, vikt 65,8 g.
RING, 18K guld / silver, 6 rosen- / gammalslipade diamanter enligt gravyr 0,21 ctv, stl 15 mm, vikt 3,5 g.
COLLIER, sterlingsilver, OXO Norway H.C. Ostrem, längd ca 64 cm, mått ca 5,8 x 4,2 cm, vikt 19,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir 1,05 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,7 g, stenarnas vikter är ingraverade.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter ca 0.12 ctv ca W/SI, stift, Guldfynd, totalvikt 0.4 gram.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 24 birljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,70 ctv ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 3,6 g, en sten är trasig och ytterligare två har skador.
HÄNGE, sterlingsilver, briljantslipad diamant ca 0,02 ct, ca W/SI, längd 10,5 cm, vikt 18,5 g.
COLLIER, silver, bergskristall ca 23,00 ct, GE-KÅ, Stockholm 1968, höjd 50 mm, 14,5x12 cm, vikt 24,6 g.