421 - 440 av 624
1...212223...32 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april

Klubbad för

DIAMANT, briljantslipad, 0,21 ct, River(D)/IF, IGI certifikat F1G24096, förseglad

2 800 kr

Utrop: 2 300 kr

EFVA ATTLING, hänge med kedja, Thin Cross, sterlingsilver, höjd på korset 68 mm, längd 62 cm, vikt 11,9 g, originalask.

600 kr

Utrop: 700 kr

OLE LYNGGAARD, pärlcollier, färgade odlade sötvattenspärlor ca 3,5 mm, oval kula i sterlingsilver, dobbar, längd 42,5 cm, vikt 9,0 g.

850 kr

Utrop: 550 kr

ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, detalj i 18K guld, vikt 6,3 g, stift.

400 kr

Utrop: 450 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 17 åttkantslipade diamanter ca 0,34 ctv, stl 17 mm, Stockholm 1969, vikt 3,8 g.

Utrop: 3 000 kr

BROSCH, 18K vitguld, 6 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W/VS, Stockholm 1964, 25x27 mm, vikt 5,0 g.

Utrop: 4 000 kr

BJØRG, collier, 2 rader, sterlingsilver, delvis förgyllt, 10 rosenslipade diamanter, döskallar, längd 45/50 cm, vikt 19,4 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

RING, sterlingsilver/18K guld, duva, Staffan Thelin, Hudiksvall 1989, stl 17,5 mm, vikt 13,9 g.(d)

500 kr

Utrop: 600 kr

MATSKEDAR, 2 st, silver, modell fiolskaft, C.F. Seseman, Arboga, E. Ericson, Uppsala, 1789, totalvikt 90,0 g, gravyr.

800 kr

Utrop: 900 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TW/VS, stift, vikt 1,9 g, 1 diamant med natural vid rondisten.

3 300 kr

Utrop: 3 300 kr

COLLIER, vit korall, doserade 3,8-18,5mm, längd ca 56 cm, i behov av omträdning, vikt 65,5 g

1 100 kr

Utrop: 750 kr

PÄRLCOLLIER, lås i 14K guld med äldre åttkantslipad diamant, rosenslipade diamanter, odlade pärlor, doserat ca 2,5-6 mm, Österrike (Wien) mellan 1922-1925, några diamanter med skador/nagg, längd 37 cm, vikt 6,7 g.

800 kr

Utrop: 900 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, oval safir, briljanter, stl ca 17,25 mm, safir med färgsonering och slitna fasettkanter, vikt 3,8 g

Utrop: 2 800 kr

RING, 14K guld, smaragdslipad smaragd ca 0,60 ct, 6 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W-Cr/P, stl 16,75+ mm, vikt 3,6 g, smaragden har små nagg och inneslutningar som når ytan.

Utrop: 5 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,3 g, nedslitna klor.

Utrop: 3 400 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca TW-W/VS, längd 42 cm, vikt 4,6 g.

Utrop: 4 500 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, urverk, Junk collection, Mandelstam, diameter 25 mm, vikt 25,7 g, ask.

Utrop: 2 200 kr

MANSCHETTKNAPPAR, silver, urverk, Junk collection, Mandelstam, diameter 23 mm, vikt 21,5 g, ask.

Utrop: 2 200 kr

Smycken Enstaka örhänge

ENSTAKA ENSTENSÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca Cr/SI, vikt 1,2 g, stift.

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, vikt 6,6 g, saknar stämplar.

Utrop: 5 000 kr