Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 april
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, smaragder, 20 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 15 mm, vikt 4,6 g, stift.
COLLIER, sterlingsilver, cabochonslipad ametrin, Stockholm 1989, längd 45 cm, vikt 43,1 g.
RING, 8-12K vitguld, droppslipade smaragder, swisslipade och åttkantslipade diamanter, stl 18,25 mm, vikt 7,1 g, diamanter med nagg och skador.
HÄNGE, 14K guld, opal, 3 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, höjd 29 mm, vikt 4,6 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ametister, lås förgyllt sterlingsilver, längd 42 cm, knutet, vikt 24,7 g. vikt 24,6 g.
RING, 14K vitguld, 3 st ihoplödda ringar, 5 st briljanter, 5 st safirer, 5 st rubiner, strl 18,25 mm, en rubin skadad, några rubiner, safirer, briljanter med nagg, vikt 6,8 g
ÖRHÄNGEN, delvis förgyllt silver, rosenslipade diamanter, höjd 32 mm, stift, vikt 7,1 g.
LORDRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Nyströms Guld, Stockholm, stl 19,5 mm, vikt 10,0 g, diamanter med kulettfasett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantsliapde diamanter 0,70 ctv, ca W/SI-P, stl 19,75 mm, vikt 4,5 g, en diamant skadad.
HÄNGE MED KEDJA, kors,18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, hängets höjd 14 mm, längd 40 cm, vikt 2,5 g.
HÄNGE, kors, 18K guld, 4 briljantslipade diamanter ca 0,04 ctv, höjd 24 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca TW/SI, 12 prinsesslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 16,75 mm, 3,4 g.
Smycken Enstaka örhänge
Enstaka örhänge, 18K guld, odlad sötvattenspärla, åttkantslipad diamant ca 0,01 ct, vikt 2,9 g.