Avslutad | Allmänna – Tisdag 16 april
ALLIANSRING, 18K guld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW-W/VS, stift, mått 3,5 x 3,5 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,29 ctv, ca Cr-TCa/VVS-VS, stift, mått 5,5 x 5,5 mm, vikt 2,3 g.
HERRUR, "Semper", 34 mm, Cal ST 1686, doublé (delvis bortnött, 10 micron), manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband (skadat), ca 1965.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,39 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 4,4 g.
Accessoarer Pennor
PENNA, MONTBLANC, Tribute To The Mont Blanc, reservoar, Misterstück Le grand, längd 15 cm, nibb Au750, bytt till F (fine), artikel nr. 110599, Ref. MBNC6X518, graverad med panorama av Mont Blanc-massivet, made in Germany, folder, ask, kartong.
DIAMANT, briljantslipad 0,72 ct, fancy dark greenish gray(/ca SI2), GIA Colored Diamond Identification Report 2195662771, kvalitet (renhet) ej angiven på cert.
ÖRHÄNGEN, 2 par, sterlingsilver, blomma, kanin, imitationspärla, emalj, cubic zirconia, stift, creol, vikt 1,9 g.
SMYCKESSET, armband, örhänge, sterlingsilver, snäckor, längd 15,5-18 cm, stift, vikt 1,5 g.
GEORG JENSEN, halskedja, förgyllt sterlingsilver, längd 47/51 cm, vikt 2,5 g, slitage på förgyllningen.
COLLIER, sterlingsilver, doserat, ledat, halvstelt, bredd 8-13 mm vikt 130,4 g. sterlingsilver, doserat, ledat, halvstelt, dubbla säkerhetsöglor, bredd 8-13 mm, längd cirka 42 cm, vikt 130,4 g.