Avslutad | Allmänna – Tisdag 16 april
Mynt Utländska mynt
MYNT, ca 23,5K guld, Dinar, troligen från Abbasidiska kalifatet, kvalité ca 1/1+, diameter 18 mm, vikt 2,9 g.
BROSCH OCH ÖRHÄNGEN, silver, tigeröga, Malmö 1950/60-tal, mått 47x33 mm, höjd 25 mm, vikt 19,7 resp. 11,4 g, clips.
RING, silver, ljusblå glassten, justerbar storlek, vikt 12,6 g, stenen rör sig något i fattningen.
HÄNGE, 18K guld, lila glassten, Frankrike, höjd 30 mm, vikt 1,9 g, stenen har nagg på spetsen.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 Riksdaler RM, 1865, Karl XV, kvalité ca 1+, diameter 39 mm, vikt 33,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, 4 Riksdaler RM, 1857, Oscar I, kvalité ca 1+, diameter 39 mm, vikt 34,0 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler Specie, 1834, Karl XIV Johan, kvalité ca 1+/01, 39 mm, vikt 33,9 g, lite repor på åtsidan.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Riksdaler, 1806, 1806, Gustav IV Adolf, kvalité ca 1, diameter 40 mm, vikt 29,2 g, repor.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Öre, 1613, Gustav II Adolf, kvalité ca 1, diameter 18-19 mm, vikt 1,1 g, kantskador.
Mynt Svenska mynt
7 MYNT, 21,6K guld, 2 st 20 Kr, 3 st 10 Kr, 2 st 5 Kr, 1876-1901, kvalité ca 1+ - 01/0, vikt 35,8 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, silver, Örtug, 1515, Sten Sture d.y., kvalité ca 1?, diameter 18 mm, vikt 0,9 g.