Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
RING, 18K vitguld/guld, smaragd 0,61 ct, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, smaragden med inneslutningar som når ytan och nagg.
RING, 18K guld, navetteslipade färgstenar, bl.a. ametist, blå topas citrin, briljantslipade diamanter ca 0,045 ctv, stl 15,5 mm, vikt 6,5 g.
H. STERN, ring, 18K guld, topas, peridot, citrin, ametist och granater, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, slitage på stenarna.
H. STERN, örhängen, 18K vitguld, 2 ovalslipade topaser ca 3,20 ctv, stift, vikt 3,0 g, etui.
Visa varaSmycken Hänge
HÄNGE, 18K guld/vitguld, citrin, ametist, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca TCr/VS, höjd 20 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 8 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 18 mm, skruvmekanism, vikt 5,2 g, säkerhetskrokar.
SALTKAR, silver, bukig form med svängda reliefåsar, på tre fötter, CM Cohr, Danmark ca 1960, höjd 12 cm, vikt 79,4 g.
Visa varaSmycken Hänge med kedja
HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld / guld, briljanter ca 0,49 ctv, TW-W/SI2-P, längd 46 cm, någon diamant med nagg på kuletten, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,39 ct TW/P, stl 16,25 mm, nagg på kuletten, vikt 1,4 g
RING, 18K vitguld, oval fasettslipad granat ca 0,92 ct, 38 briljantslipade diamanter ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VVS-VS, mått 5,5 mm, stift, vikt 2,2 g.
ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g,
ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g,
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.
TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, kuddslipad mörk blå-grön safir ca 2,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Jack Snarberg, Stockholm 1961, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g, diamanterna har små nagg.
RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g, storlekändrad, något oval ringskena, diamanten har skador på kronan i anslutning till spicka.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Guldsmedja Hans Rosin, Stockholm 1993, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, slitna fattningar, flera diamanter har nagg och slitna fasettkanter.