81 - 100 av 538
1...456...27 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars

Klubbad för

RING, 18K vitguld/guld, smaragd 0,61 ct, briljantslipade diamanter 0,08 ctv, stl 17,75 mm, vikt 5,5 g, smaragden med inneslutningar som når ytan och nagg.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld, navetteslipade färgstenar, bl.a. ametist, blå topas citrin, briljantslipade diamanter ca 0,045 ctv, stl 15,5 mm, vikt 6,5 g.

3 300 kr

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 18K guld, bismarck, doserad 3,4 mm - 4,9 mm, längd ca 43 cm, vikt 8,2 g.

Utrop: 5 000 kr

H. STERN, ring, 18K guld, topas, peridot, citrin, ametist och granater, 6 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,8 g, slitage på stenarna.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

H. STERN, örhängen, 18K vitguld, 2 ovalslipade topaser ca 3,20 ctv, stift, vikt 3,0 g, etui.

HÄNGE, 18K guld/vitguld, citrin, ametist, gammalslipad diamant ca 0,18 ct, ca TCr/VS, höjd 20 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 2 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor, 8 åttkant- och briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, höjd 18 mm, skruvmekanism, vikt 5,2 g, säkerhetskrokar.

2 700 kr

Utrop: 2 900 kr

SALTKAR, silver, bukig form med svängda reliefåsar, på tre fötter, CM Cohr, Danmark ca 1960, höjd 12 cm, vikt 79,4 g.

HÄNGE MED KEDJA, 14K vitguld / guld, briljanter ca 0,49 ctv, TW-W/SI2-P, längd 46 cm, någon diamant med nagg på kuletten, vikt 2,8 g.

2 200 kr

Utrop: 2 400 kr

ENSTENSRING, 14K vitguld, briljant ca 0,39 ct TW/P, stl 16,25 mm, nagg på kuletten, vikt 1,4 g

Utrop: 2 200 kr

COCKTAILPINNAR, 12 st, silver, Gewe Silvervarufabriken Ab, 1969 Malmö, vikt 52,1 g

400 kr

Utrop: 420 kr

RING, 18K vitguld, oval fasettslipad granat ca 0,92 ct, 38 briljantslipade diamanter ca TW-Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 2,0 g.

Utrop: 3 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VVS-VS, mått 5,5 mm, stift, vikt 2,2 g.

Utrop: 6 000 kr

ENSTENSCOLLIER, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g,

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

ENSTENSCOLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW/VS, längd 42/45 cm, vikt 2,0 g,

6 200 kr

Utrop: 5 400 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stift, vikt 1,5 g.

3 900 kr

Utrop: 4 300 kr

TRESTENSRING, 18K guld/vitguld, kuddslipad mörk blå-grön safir ca 2,00 ct, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, Jack Snarberg, Stockholm 1961, stl 17,75 mm, vikt 5,4 g, diamanterna har små nagg.

3 100 kr

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,40 ct, stl 17,75 mm, vikt 5,6 g, storlekändrad, något oval ringskena, diamanten har skador på kronan i anslutning till spicka.

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld/vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, Guldsmedja Hans Rosin, Stockholm 1993, stl 17,75 mm, vikt 3,2 g, slitna fattningar, flera diamanter har nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 2 200 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld, odlade pärlor ca 7,1 mm, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, Jack Snarberg, Stockholm 1962, vikt 2,9 g, skruvmekanism.

Utrop: 1 300 kr