Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 ct, ca TCa/VS, stl 17 mm, vikt 2,3 g, diamanten har nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW/VS, stl 15,5 mm, vikt 1,3 g, nedsliten fattning.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct, W/SI, längd 42 - 45 cm, vikt 1,5 g.
ESPRIT, armband, flätat sterlingsilver, längd 17 - 18,5 cm, vikt 41,6 g, originaletui.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, prinsesslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,5 g.
BÄGARE, ett par, silver, hög stam på rund fotring, Lars Åsling för Mema, Lidköping 1997, höjd 16 cm, vikt147,4 g, originaletuier.
Ring, 14K guld, matterad bergkristall, 14 briljantslipade diamanter samt 1 åttkantslipad ca 0,15 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 11,8 g.
Ring, 14K guld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,85 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 19,5 mm, vikt 5,4 g.
K. ANDERSON, bägare, silver, hamrad yta, på räfflad fotring, Stockholm 1918, höjd 11 cm, vikt 105,8 g, bucklor på fotringen.
Silver Kaffeservis
K. ANDERSON, sockerskål & gräddkanna, silver, hamrad yta, jugend, Stockholm 1918, höjd 7-8 cm, totalvikt 300,0 g, bucklor.