Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
RING, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 6,2 g, enstaka diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,29 ct, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,7 g, diamanten har minimalt nagg på kuletten.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stift, vikt 1,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipade och åttkantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 19,5 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca Cr/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g, safir med nagg och slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, turkos, pärlor, emalj, antik, Stockholm 1893, stl 16,75 mm, vikt 2,8 g, slitage.
BROSCH, sterlingsilver, cabochonslipad ametist, Stigbert för Engelbert, design Sigurd Persson, vikt 15,2 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i 18K guld, längd 40 cm, knutet, vikt 26,9 g, dobbar.
RING, 18K guld/silver, antikslipade diamanter, stl 15,75 mm, vikt 1,7 g, diamanter med nagg.
SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,34 ctv enligt gravyr, ca W/VVS, stl 16,25 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K guld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g 18K.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 4-8 mm, längd 52 cm, låsa i silver, vikt 19,2 g, knutet.
COLLIER, silver, trumlad rosenkvarts, längd 51 cm, även ett par örhängen med krok, vikt 83,6 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, off-round ca 9-9,5 mm, varannan pärla ca 3 mm, lås i silver längd 44 cm.