Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 mars
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-12 mm, längd 44 cm, magnetlås i förgyllt sterlingsilver, vikt 90,1 g, knutet.
HÄNGE, 18K vitguld, ovalslipad safir 1,77 ct enligt gravyr, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TW-W/SI, höjd 20 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad akvamarin ca 0,66 ct, 18 briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,21 ctv, ca TW/SI, 4 blå safirer, stl 16,5 mm, vikt 2,4 g, en diamant med nagg.
COLLIER, silver, delvis arbetad yta, längd 40-45 cm, svenska importstämplar, vikt 50,7 g.
RING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter 0,60 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/SI, stl 17,25 mm, vikt 6,8 g, diamanterna med slitage och nagg.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17 mm, vikt 8,3 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 3-3,5 mm, lås i 18K guld, längd 41 cm, vikt 5,4 g, knutet.
RING, platina, odlad pärla ca 9,4 mm, 2 briljantslipade diamanter 0,04 ctv, stl ca 15,75 mm, vikt 5,8 g, lödda kulor i ringskenan.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 äldre briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCr/VS, Örneus Guldsmedja, Stockholm 1979, stl 20,25 mm, vikt 4,1 g, slitage.
COLLIER, kulor av hematit, längd 44 cm, knutet, vikt 95,0 g, dobbar som passar till Lynggaard.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,0 g.
RING, 18K guld, 13 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 10,5 g, 1 diamant skadad.
P. SARPANEVA, collier, brons, tigergöga, höjd på hänget 5 cm, längd på kedjan 62 cm, vikt 25,5 g.
KALEVALA KORU, collier, sterlingsilver, Finland 1977, höjd på hänget 6,7 cm, längd på kedjan 70 cm, vikt 30,0 g.